Nowa wersja oprogramowania do chmur punktów Origins 4.0

PointCab zmienił swój wygląd i wypuścił nową wersję oprogramowania do chmur punktów Origins 4.0.  Dla nas to wystarczający powód, aby przyjrzeć się temu bliżej. 31 marca 2021 tego roku wzięliśmy udział w webinarze poświęconemu aktualnej wersji i podsumowaliśmy wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym Origins 4.0 firmy PointCab.

Czym jest program do chmur punktów PointCab Origins 4.0?

Jak zapewne wielu z Was już wie, producent oprogramowania PointCab jest znany z łatwych w użyciu pakietów oprogramowania do obsługi chmur punktów, znanych wcześniej jako „PointCab Suite” i „PointCab 3D Pro”. Wraz z ich ostatnią aktualizacją, firma zdecydowała się na całkowite przemianowanie i restrukturyzację swojej firmy i portfolio, co zaowocowało nowymi pakietami oprogramowania „Origins” i „Origins Pro”. Podczas gdy duża część oryginalnych przepływów pracy „Suite” i „3D Pro” pozostała niezmieniona, już na pierwszy rzut oka widać, jak wiele się zmieniło.

Czysty design i poprawiona użyteczność

Nastąpił dogłębny lifting. Podczas gdy „PointCab Suite” i „3D Pro” wyglądały nieco przestarzale przypominając o czasach interfejsów rodem z Windows XP, Origins przekonuje czystym i nowoczesnym wyglądem. Program jest dostosowany do nowych użytkowników, jak i tych zaawansowanych. Można skorzystać z nowego, uproszczonego wyglądu paska narzędzi, lub dostosować interfejs do własnych potrzeb, między innymi dzięki ulepszonemu menedżerowi skrótów i pływającym opcjom interfejsu, na co osobiście liczyłem. Co najważniejsze: Zawitał na dobre tryb dark-mode, który jest ukłonem w stronę ergonomii i nocnych marków :).
Podsumowując, PointCab Origins zapewnia bardziej przyjemne doświadczenie dla użytkownika niż jego poprzednik.

Szybsze obliczenia i lepsza obsługa narzędzi

Oprócz zmian w wyglądzie, zauważyłem, że Origins oferuje także szybsze obliczenia i lepszą obsługę narzędzi. Na przykład, narzędzia do ortofotomapy, takie jak Rzut i Przekrój, obliczają i zapisują wszystkie ustawione właściwości, takie jak kolor, odbicie, Delta i wiele innych, za jednym zamachem, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu przy organizacji plików. Narzędzie do wektoryzacji również otrzymało kilka inteligentnych i użytecznych funkcji. Ulepszono automatyczne wykrywanie krawędzi oraz dodano opcję obliczania odległości i powierzchni na podstawie linii wektorowych.

Lepszy przepływ pracy dla użytkowników CAD​

Po wprowadzeniu nowych warstw, różne elementy mogą być teraz przypisane do wyznaczonej warstwy, co poprawia wstępne przetwarzanie dla różnych programów CAD, takich jak AutoCAD. To, w połączeniu z nowymi arkuszami, moim zdaniem również przyczynia się do poprawy użyteczności. Teraz różne elementy mogą być ukryte, aby uzyskać lepszy widok, dostosowany do danego zadania.

Ulepszona rejestracja i przyjazna dla użytkownika kompatybilność

Oprócz funkcji szachownicy i sfery, można teraz wykrywać płaszczyzny, co znacznie poprawia rejestrację projektów chmur punktów. Nie działa to jeszcze w pełni automatycznie jako Chmura do chmury (C2C), co muszę przyznać, że było dla mnie małym minusem. Jednakże, w swoim webinarium, PointCab obiecał dostarczyć automatyczną rejestrację płaszczyzn w ciągu najbliższych miesięcy, wraz z jedną z aktualizacji, która pojawi się do końca roku. Osobiście nie mogę się tego doczekać, ponieważ dzięki temu, nie będzie trzeba korzystać z innego oprogramowania niż pointCab Origins, a zarządzanie danymi będzie o wiele łatwiejsze, bo z jednego źródła. Deweloperzy wyjaśnili, że te ogromne zmiany wymagały od nich poważnej edycji kodu oprogramowania. Dlatego też projekty Origins nie są kompatybilne z wcześniejszymi wersjami. Chcieli jednak zagwarantować płynne przejście. Tak więc Origins i starsze wersje mogą być instalowane obok siebie, a projekty będą automatycznie zapisywane do ponownej edycji w wersjach 3.x podczas aktualizacji do Orgins 4.0. Jest to duży plus dla użytkowników takich jak ja, którzy stworzyli już wiele projektów w starszych wersjach.

Co jeszcze jest nowe?

Przejrzałem również changelog na nowej stronie PointCab i odkryłem, że dodali całą masę innych funkcji i usprawnień. O wiele za dużo, by zmieścić je w jednym artykule. Jeśli chcesz wypróbować PointCabs Origins 4.0, możesz teraz pobrać darmową wersję próbną na naszej stronie tutaj. Dodatkowo, PointCab uruchomił własną darmową przeglądarkę chmur punktów do pobrania również z naszej strony w tym miejscu.

Dla tych z Was, którzy są zainteresowani, prosimy o kontakt, lub wypełnienie formularza. Mogą Państwo przetestować najnowszą wersję PointCab. Dodatkowo, jeżeli nie posiadają Państwo żadnych danych do testów, nic straconego! Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo przykładowe projekty w tym miejscu. Jako wyłączny oficjalny partner PointCab w Polsce chętnie odpowiemy na Państwa pytania. Tymczasem, zapraszamy do korzystania, testowania i do obserwowania nas na social mediach (LinkedIn / Facebook / Instagram), aby być na bieżąco z nowościami i w temacie samego oprogramowania, a będzie tego naprawdę sporo.

Firma BIMfaktoria jest jedynym w Polsce oficjalnym przedstawicielem firmy PointCab GmbH. Tworząc polski oddział PointCab, dostarczamy lokalizacje, oraz wsparcie techniczne dla naszych dotychczasowych użytkowników i przyszłych klientów.