PointCab Nebula - nowe, niezależne rozwiązanie dla chmury punktów

Przechwytywanie danych z chmur punktów zapewnia nam pełną informację 3D, co jest niewątpliwą zaletą.  Jednak ma to swoją cenę. Bez względu na to, jak dobrze skompresowane są niektóre formaty danych, dane z chmur punktów zajmują dużo miejsca. Dlatego przechowywanie i udostępnianie danych w chmurze punktów stało się palącą kwestią dla tych, którzy z nich korzystają.

PointCab Nebula - rozwiązanie dla przechowywania chmur punktów

Aby rozwiązać problem przechowywania i udostępniania chmur punktów, firma PointCab, znana z oprogramowania do przetwarzania chmur punktów PointCab Origins oraz Origins Pro, opracowała nowe rozwiązanie dla chmur punktów – PointCab Nebula. Jest to usługa niezależna, ale kompatybilne z całym dominującym sprzętem i oprogramowaniem CAD/BIM, a także przystępne cenowo. Rozwiązanie składa się z dwóch komponentów:

  • wtyczki Nebula opartej na chmurze Nextcloud oraz 
  • przeglądarki internetowej Nebula. 
pointcab nebula

Przechowywanie chmury punktów w Nextcloud

Nextcloud służy jako szkielet techniczny. Nie został wybrany przypadkowo, ale dlatego, że pozwala na integrację dalszych usług od innych dostawców. W rezultacie ma duży potencjał dla użytkownika końcowego, który mógłby ewentualnie podłączyć do swojej chmury dalsze usługi, takie jak połączenia CAD i GIS.

W swojej podstawowej konfiguracji Nextcloud oferuje wszystkie zalety, których oczekuje się od platformy opartej na chmurze do współpracy. Podstawowe funkcje to przechowywanie, udostępnianie i wymiana różnych typów danych, takich jak dokumenty, arkusze kalkulacyjne i obrazy. Oczywiście użytkownik może zdecydować, które pliki są udostępniane komu i na jak długo. W PointCab udało się pozyskać dostawcę usług IONOS, firmę Viakom, jako partnera do hostingu danych. Ponieważ Viakom jest firmą z siedzibą w Niemczech, dane są przechowywane i chronione zgodnie standardami EU-GDPR i z certyfikatem ISO-27001 – jednym z, jeśli nie najwyższym standardem ochrony danych na świecie.

pointcab nebula

Funkcjonalności wtyczki PointCab Nebula

Wtyczka PointCab Nebula jest przeznaczona dla Nextcloud. Łączy w sobie wszystkie te funkcjonalności, o których mowa powyżej, z dodatkowymi narzędziami dostosowanymi do obsługi danych z chmury punktów w chmurze.

W swojej pierwszej wersji Nebula jest w stanie zarządzać projektami chmury punktów online w chmurze i wizualizować je w dowolnej przeglądarce internetowej. Użytkownik i odbiorca danych nie musi ich pobierać, aby z nich korzystać. Układy i przekroje, zdjęcia panoramiczne oraz widok 3D chmury punktów mogą być przeglądane online. Dodatkowo Nebula, pozwala użytkownikowi na wykonywanie prostych pomiarów, takich jak punkty 3D i odległości również w przeglądarce.

Obecnie użytkownicy Nebuli nadal polegają na aplikacji desktopowej PointCab Origins, aby tworzyć projekty nadające się do przesłania do Nebuli. PointCab dąży jednak do przekształcenia Nebuli w rozwiązanie, które działa niezależnie od aplikacji desktopowej i innych programów. Co równie ważne, rozwiązanie ma nawet umożliwić w przyszłości przetwarzanie chmury punktów w chmurze, co odróżnia je od innych rozwiązań korporacyjnych skierowanych do użytkowników chmury punktów.

Richard Steffen, dyrektor generalny PointCab, opisuje to w następujący sposób:

„Naszą wizją jest stworzenie niezależnej platformy chmurowej, która zaspokaja potrzeby tych, którzy na co dzień pracują z danymi z chmury punktów. W ten sposób chcemy zagwarantować użytkownikom pełną swobodę i suwerenność danych. Chcemy również umożliwić otwartą wymianę z innymi dostawcami i usługami. Nasze motto to: Jeden system dla wszystkich potrzeb.”

Nebula to atrakcyjne i niedrogie rozwiązanie dla chmur punktów

W swojej obecnej wersji Nebula jest szczególnie atrakcyjna dla naszych dotychczasowych użytkowników PointCab, którzy pragną niedrogiego i łatwego w obsłudze rozwiązania do udostępniania projektów w sieci. Jednak dla tych, którzy nie posiadają jeszcze licencji PointCab Origins, a potrzebują takiego rozwiązania,mogą rozpocząć pracę dzięki ofercie BIMfaktoria, która jest oficjalnym i jedynym dystrybutorem oprogramowania PointCab na terenie Polski. Specjalna oferta na PointCab Nebula ważna jest do końca roku 2022, w jej ramach użytkownicy mają do dyspozycji 500 GB przestrzeni dyskowej oraz subskrypcję PointCab Origins w doskonałej cenie. Oczywiście dodatkowe miejsce do przechowywania danych można nabyć w dowolnym momencie.

Firma BIMfaktoria jest jedynym w Polsce oficjalnym przedstawicielem firmy PointCab GmbH. Tworząc polski oddział PointCab, dostarczamy lokalizacje, oraz wsparcie techniczne dla naszych dotychczasowych użytkowników i przyszłych klientów.