PointCab Nebula – nowe, niezależne rozwiązanie dla chmury punktów

Przechwytywanie danych z chmur punktów zapewnia nam pełną informację 3D, co jest niewątpliwą zaletą.  Jednak ma to swoją cenę. Bez względu na to, jak dobrze skompresowane są niektóre formaty danych, dane z chmur punktów zajmują dużo miejsca. Dlatego przechowywanie i udostępnianie danych w chmurze punktów stało się palącą kwestią dla tych, którzy z nich korzystają.

PointCab Nebula – rozwiązanie dla przechowywania chmur punktów

Aby rozwiązać problem przechowywania i udostępniania chmur punktów, firma PointCab, znana z oprogramowania do przetwarzania chmur punktów PointCab Origins, opracowała nowe rozwiązanie dla chmur punktów – PointCab Nebula.Jest to rozwiązanie niezależne, ale kompatybilne z całym dominującym sprzętem i oprogramowaniem CAD, a także przystępne cenowo. Rozwiązanie składa się z dwóch komponentów:

  • wtyczki Nebula opartej na chmurze Nextcloud oraz
  • przeglądarki internetowej Nebula.

Przechowywanie chmury punktów w Nextcloud

Nextcloud służy jako szkielet techniczny. Nie został wybrany przypadkowo, ale dlatego, że pozwala na integrację dalszych usług od innych dostawców. W rezultacie ma duży potencjał dla użytkownika końcowego, który mógłby ewentualnie podłączyć do swojej chmury dalsze usługi, takie jak połączenia CAD i GIS.

W swojej podstawowej konfiguracji Nextcloud oferuje wszystkie zalety, których oczekuje się od platformy opartej na chmurze do współpracy. Podstawowe funkcje to przechowywanie, udostępnianie i wymiana różnych typów danych, takich jak dokumenty, tabele i obrazy. Oczywiście użytkownik może zdecydować, które pliki są udostępniane komu i na jak długo. W PointCab udało się pozyskać dostawcę usług IONOS, firmę Viakom, jako partnera do hostingu danych. Ponieważ Viakom jest firmą z siedzibą w Niemczech, dane są przechowywane i chronione zgodnie z certyfikatem ISO-27001 i standardami EU-GDPR – jednym z, jeśli nie najwyższym standardem ochrony danych na świecie.

Funkcjonalności wtyczki PointCab Nebula

Wtyczka PointCab Nebula jest przeznaczona dla Nextcloud. Łączy w sobie wszystkie te funkcjonalności, o których mowa powyżej, z dodatkowymi narzędziami dostosowanymi do obsługi danych z chmury punktów w chmurze.

W swojej pierwszej wersji Nebula jest w stanie zarządzać projektami chmury punktów online w chmurze i wizualizować je w przeglądarce internetowej. Użytkownik i odbiorca danych nie musi ich pobierać, aby z nich korzystać. Układy i przekroje, zdjęcia panoramiczne oraz widok 3D chmury punktów mogą być przeglądane online. Dodatkowo Nebula, pozwala użytkownikowi na wykonywanie prostych pomiarów, takich jak punkty 3D i odległości również w przeglądarce.

Obecnie użytkownicy Nebuli nadal polegają na aplikacji desktopowej PointCab Origins, aby tworzyć projekty nadające się do przesłania do Nebuli. PointCab dąży jednak do przekształcenia Nebuli w rozwiązanie, które działa niezależnie od aplikacji desktopowej i innych programów. Co równie ważne, rozwiązanie ma nawet umożliwić w przyszłości przetwarzanie chmury punktów w chmurze, co odróżnia je od innych rozwiązań korporacyjnych skierowanych do użytkowników chmury punktów.

Richard Steffen, dyrektor generalny PointCab, opisuje to w następujący sposób:

„Naszą wizją jest stworzenie niezależnej platformy chmurowej, która zaspokaja potrzeby tych, którzy na co dzień pracują z danymi z chmury punktów. W ten sposób chcemy zagwarantować użytkownikom pełną swobodę i suwerenność danych. Chcemy również umożliwić otwartą wymianę z innymi dostawcami i usługami. Nasze motto to: Jeden system dla wszystkich potrzeb.”

Nebula atrakcyjne i niedrogie rozwiązanie dla chmur punktów

W swojej obecnej wersji Nebula jest szczególnie atrakcyjna dla naszych dotychczasowych użytkowników PointCab, którzy pragną niedrogiego i łatwego w obsłudze rozwiązania do udostępniania projektów w sieci. Jednak dla tych, którzy nie posiadają jeszcze licencji PointCab Origins, a potrzebują takiego rozwiązania, warto rozpocząć pracę dzięki ofercie BIMfaktoria, która jest oficjalnym i jedynym dystrybutorem oprogramowania PointCab na terenie Polski. Specjalna oferta na PointCab Nebula ważna jest do końca roku 2022, w jej ramach użytkownicy mają do dyspozycji 500 GB przestrzeni dyskowej oraz subskrypcję PointCab Origins w doskonałej cenie. Oczywiście dodatkowe miejsce do przechowywania danych można nabyć w dowolnym momencie.”

Przeczytaj także

PointCab ORIGINS 4.2 – sprawdź najnowsze funkcje

PointCab ORIGINS 4.2 – sprawdź najnowsze funkcje

Odkryj zupełnie nowe funkcje w najnowszym wydaniu oprogramowania do chmur punktów PointCab Origins 4.1!

Czytaj więcej
Czym są chmury punktów?

Czym są chmury punktów?

W tym tekście odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące chmur punktów, czym są i jak się je tworzy, do czego wykorzystuje się chmury punktów oraz jak można z nimi pracować.

Czytaj więcej
PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10

PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10

Program PointCab to świetne narzędzie do przetwarzania chmur punktów. Sprawdź, co nowego przygotował producent tego oprogramowania w kolejnej, 10 rewizji.

Czytaj więcej
PointCab

Rozpocznij swoją przygodę z PointCab Origins

Jeżeli chcesz zakupić oprogramowanie PointCab, masz pytania biznesowe lub techniczne, skontaktuj się z nami.
Firma BIMfaktoria jest jedynym w Polsce oficjalnym przedstawicielem firmy PointCab GmbH.