Skanowanie laserowe zabytków na Krecie

Studenci studiów podyplomowych na Politechnice Kreteńskiej zastosowali skanowanie laserowe wykorzystując połączenie skanera laserowego Trimble, programu PointCab Origins Pro oraz programu Autocad do uzyskania i udokumentowania dokładnej geometrii zabytkowej konstrukcji murowanej w celu jej rehabilitacji strukturalnej.

Skanowanie laserowe a dziedzictwo historyczne Krety

Wyspa Kreta w Grecji znana jest z pięknego krajobrazu i bogatej historii. Jest miejscem narodzin pierwszej zaawansowanej cywilizacji europejskiej Minojczyków, którą później kształtowali Mykeńczycy, Rzymianie, Osmanowie i wiele innych. Ślady tych kultur wciąż można znaleźć na całej wyspie w postaci różnych pozostałości archeologicznych.

Jednym z nich jest dwustuletni murowany budynek mieszkalny, wybudowany w czasach panowania Osmanów. Przez ostatnie 70 lat stał opuszczony i jest dawną rezydencją zamożnej rodziny Seimeni. Jako jeden z niewielu zachowanych w regionie budynków tego typu, ma on dużą wartość historyczną. Aby zachować i ponownie wykorzystać budynek, konieczne było m.in. dokładne udokumentowanie jego geometrii, co pozwoliło ocenić jego integralność strukturalną i stopień koniecznych interwencji wzmacniających. W ciągu najbliższych lat planuje się odrestaurowanie budynku i przeznaczenie go na lokalne muzeum sztuki ludowej.

Zastosowanie skaningu laserowego na Krecie

Studentka studiów podyplomowych Eirini Chorianopoulou, pod opieką profesorów Marii Stavroulaki i Nikosa Skoutelisa, postanowiła wykorzystać zalety najnowszej dostępnej technologii skanowania laserowego. Ponieważ istniały części budynku, do których nie można było się zbliżyć i konieczne było zastosowanie techniki pomiaru na odległość, użycie prostszych narzędzi i technik nie było wystarczające. Dlatego możliwe było wykonanie dokładnego cyfrowego odwzorowania budynku w jego stanie sprzed renowacji.

Dzięki temu przyszli zwiedzający będą mogli zrozumieć i porównać stan poprzedni i obecny oraz docenić pracę, która zostanie wykonana w celu zachowania autentyczności budowli po jej odrestaurowaniu. W celu określenia właściwości geometrycznych budowli zastosowano skaner laserowy 3D Trimble X7. Do wygenerowania chmury punktów wykorzystano 25 skanów. Wszystkie dane zostały zaimportowane jako pliki w formacie e57 i poddane edycji w programie PointCab Origins Pro. Dokładne plany, przekroje i elewacje konstrukcji zostały utworzone na wszystkich niezbędnych poziomach i wyeksportowane jako pliki .dwg do dalszej edycji w programie Autocad. Evangelos Nitadorakis, pracownik naukowy odpowiedzialny za ocenę chmur punktów, był zadowolony z wyników, jakie przyniosło zastosowanie oprogramowania Origins firmy PointCab:

„Dokładność wygenerowanych przekrojów umożliwiła identyfikację i kwantyfikację wskaźników patologii, takich jak nachylenia ścian niewidoczne dla ludzkiego oka oraz pomiary zdalne w trudno dostępnych częściach konstrukcji. Ponadto narzędzie do analizy delty pomogło rozróżnić nawet najmniejsze odchylenia w poziomach pionowych. Ponadto, dzięki odpowiedniemu połączeniu wszystkich danych z Origins, stworzono dokładny model 3D konstrukcji w oprogramowaniu do analizy FEM oraz przeprowadzono analizy strukturalne i dynamiczne w celu oceny podatności konstrukcji na różne obciążenia. Stosując PointCab Origins, doceniliśmy łatwość obsługi, szybkość przetwarzania danych i jakość wyników.”

Dzięki akademickiej licencji PointCab dla uczelni wyższych i politechniki, wydziały architektury, geodezji, kartografii, budownictwa i nie tylko mogą doposażyć swoje pracownie o rozbudowane narzędzie do obróbki każdego typu danych, pozyskiwanych skanerem laserowym,LiDAR, dronami, fotogrametrycznymi na swoich Wydział lub podczas współpracy międzynarodowych, czy też grantów naukowych.

Nie istnieje tylko jeden format pliku dla chmur punktów. Na ogół każdy skaner laserowy pracuje z własnym formatem pliku. Różne programy do przetwarzania danych również często używają swoich własnych formatów. W rezultacie nie ma prawie żadnego oprogramowania, które mogłoby importować wszystkie natywne formaty plików z różnych skanerów laserowych i programów do przetwarzania. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze oprogramowanie Origins (Pro) może odczytywać i importować ponad 25 różnych formatów chmur punktów i eksportować ponad 20 różnych formatów (formaty chmur punktów i inne). Jednak pomimo tego, że zapewniamy jedną z największych różnorodności na rynku, nadal nie reprezentuje ona wszystkich rodzimych formatów danych. Jaki jest więc najlepszy sposób na radzenie sobie z różnymi formatami plików?

Otwarte formaty wymiany takie jak .las, .laz, .e57 lub .xyz oferują rozwiązanie tego problemu. Te formaty plików zostały opracowane przez niezależne podmioty w celu rozwiązania problemu przesyłania danych. Zwłaszcza format .e57 stał się praktycznie standardem branżowym. Niemal wszystkie programy rejestracyjne producentów skanerów laserowych mogą eksportować dane w tym formacie, a oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów może również odczytywać ten format. Dlatego w większości przypadków jeśli geodeta wykonuje inwentaryzację stanu istniejącego za pomocą skanera laserowego, prawdopodobieństwo, że przekaże chmurę punktów w formacie .e57 jest bardzo duże.

Wadą tego formatu jest to, że format .e57, w przeciwieństwie do formatów natywnych, jest gorzej skompresowany. Dlatego też wymaga większej pojemności pamięci w porównaniu z innymi natywnymi formatami. Jednakże, duże ilości danych nie stanowią problemu dla oprogramowania do obsługi chmur punktów. W końcu zostały one stworzone specjalnie do przetwarzania i oceny chmur punktów. Mogą być używane do przeprowadzania pomiarów i innych ocen. Dzięki Origins (Pro) można na przykład tworzyć automatyczne plany pięter, które mogą być wektoryzowane i wiele więcej.

Jeśli masz więcej pytań i myślisz, że Twoja uczelnia mogłaby wejść na wyższy poziom innowacji nauczania, napisz do nas lub zadzwoń pod numer +48 883 260 080 aby umówić się na bezpłatną prezentację.

 

Przeczytaj także

PointCab ORIGINS 4.2 – sprawdź najnowsze funkcje

PointCab ORIGINS 4.2 – sprawdź najnowsze funkcje

Odkryj zupełnie nowe funkcje w najnowszym wydaniu oprogramowania do chmur punktów PointCab Origins 4.1!

Czytaj więcej
Czym są chmury punktów?

Czym są chmury punktów?

W tym tekście odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące chmur punktów, czym są i jak się je tworzy, do czego wykorzystuje się chmury punktów oraz jak można z nimi pracować.

Czytaj więcej
PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10

PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10

Program PointCab to świetne narzędzie do przetwarzania chmur punktów. Sprawdź, co nowego przygotował producent tego oprogramowania w kolejnej, 10 rewizji.

Czytaj więcej
PointCab

Rozpocznij swoją przygodę z PointCab Origins

Jeżeli chcesz zakupić oprogramowanie PointCab, masz pytania biznesowe lub techniczne, skontaktuj się z nami.
Firma BIMfaktoria jest jedynym w Polsce oficjalnym przedstawicielem firmy PointCab GmbH.