Czym są chmury punktów?

W tym tekście odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące chmur punktów, czym są i jak się je tworzy, do czego wykorzystuje się chmury punktów oraz jak można z nimi pracować.

Czym jest chmura punktów i jak się ją tworzy?

Chmurę punktów można najlepiej wyjaśnić za pomocą gadżetu, który osiągnął szczyt swojej popularności po roku 2000, a obecnie jest używany głównie do prezentacji: wskaźnika laserowego. Za pomocą wskaźnika laserowego można oświetlić precyzyjnie określony punkt w linii prostej. Jeśli wiesz dokładnie, gdzie w pomieszczeniu znajduje się wskaźnik laserowy, możesz również dokładnie zlokalizować punkt, który jest oświetlany. Promień lasera jest prosty i umożliwia dokładne obliczenie położenia punktu w przestrzeni w stosunku do punktu początkowego (wskaźnika laserowego). Punkty geodezyjne w geodezji są również mierzone według tej podstawowej zasady, tylko jest to trochę bardziej skomplikowane. Zamiast wskaźnika laserowego używa się do tego celu specjalnych tachimetrów.

A co to ma wspólnego z chmurami punktów? To całkiem proste. Obok tachimetrów w ostatnich latach coraz częściej do pomiarów geodezyjnych wykorzystuje się skanery laserowe. Działają one tak samo, jak nasz wskaźnik laserowy, z tą różnicą, że mogą mierzyć tysiące, a nawet miliony punktów jednocześnie. Wszystkie pomierzone punkty tworzą razem chmurę punktów. 

Do czego wykorzystywane są chmury punktów?

Chmury punktów zawierają niesamowitą ilość informacji, ponieważ każdy pojedynczy punkt w chmurze punktów ma swoje własne współrzędne X, Y i Z. Jeśli na przykład skanujemy klatkę schodową skanerem laserowym, możemy wykorzystać powstałą chmurę punktów, aby dokładnie określić, jak proste są poszczególne stopnie, gdzie stopnie są zużyte i jak duże jest odchylenie od normy budowlanej. Dlatego też skanery laserowe i tworzone przez nie chmury punktów są zawsze wykorzystywane, gdy chcemy dokładnie udokumentować istniejące konstrukcje, np. w celu ich digitalizacji, pomiaru lub modyfikacji.

W branży budowlanej, podczas inwentaryzacji budowlanej stosuje się różne skanery. W zależności od obiektu są to najczęściej naziemne lub mobilne skanery laserowe, a czasem nawet drony. Służą one do skanowania budynków z różnych powodów, np. do planowania rozbudowy lub remontu, do optymalnego rozmieszczenia nowych urządzeń w budynkach produkcyjnych lub do dokumentowania postępów budowy różnych projektów budowlanych.

To tylko kilka przykładów zastosowań. Chmury punktów są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie obiekty muszą być precyzyjnie uchwycone i zdigitalizowane. W zależności od obszaru zastosowania, używane są różne skanery laserowe. W zależności od swojego sensora, mogą one uzyskiwać różne dokładności i rozmiary chmur punktów.

Rejestracja chmury punktów

Podczas rejestracji poszczególne skany lub poszczególne „sekcje”, które zostały zarejestrowane za pomocą skanera laserowego, są łączone w chmurę punktów. Jeśli chcesz zarejestrować np. cały budynek, często ustawiasz skaner laserowy w różnych pomieszczeniach i skanujesz je. Oczywiście na końcu nie chcesz mieć tylko pojedynczych skanów różnych pomieszczeń. O wiele bardziej przydatna jest jedna chmura punktów, w której wszystkie skany są dostępne i połączone ze sobą. Aby to osiągnąć, musisz zarejestrować skany.

Za rejestracją kryje się zazwyczaj dość skomplikowany proces matematyczny. Dokładność danych uzyskanych w wyniku rejestracji zależy od tego, jak dobrze skaner laserowy uchwycił środowisko na miejscu i jak niezawodne jest używane oprogramowanie do rejestracji. Na szczęście w ostatnich latach proces ten stał się coraz łatwiejszy. Jeśli na przykład korzystasz z mobilnego skanera laserowego, często nie musisz już wykonywać pojedynczych skanów. Można po prostu przejść ze skanerem przez obiekt lub wokół niego. W przypadku tego typu skanerów rejestracja jest zazwyczaj w pełni automatyczna i dostarczana wraz z urządzeniem. Użytkownik nie musi posiadać dużej wiedzy specjalistycznej. Wadą mobilnych skanerów laserowych jest jednak to, że obecnie często nie są one w stanie zapewnić tak dokładnych wyników jak naziemne skanery laserowe, tzn. skanery stacjonarne, które wykonują pojedyncze skany jeden po drugim.

Istnieją różne metody rejestracji chmury punktów. Najbardziej znane z nich to rejestracja chmura-do-chmury (Cloud2Cloud), rejestracja na podstawie celu (np. charakterystycznych szachownic) lub rejestracja płaszczyzna-płaszczyzna. Wybór metody zależy od wielu różnych czynników, np. użytego skanera laserowego, pożądanej dokładności lub własnych preferencji. Dlatego szczególnie dla początkujących zaleca się, aby skanowanie i rejestrację przeprowadzili eksperci. Nie tylko rejestrują oni chmurę punktów, ale także w większości przypadków „czyszczą” ją w trakcie procesu rejestracji. Oznacza to na przykład, że duplikaty skanów lub „zaszumione” obszary chmury punktów są usuwane lub chmura punktów jest profesjonalnie „rozrzedzana” w celu zmniejszenia rozmiaru pliku.

Importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych z chmur punktów

Jeśli otrzymujesz zarejestrowane dane chmur punktów, zazwyczaj pozostaje jeszcze jedna przeszkoda do pokonania zanim będziesz mógł wykonać pomiary i stworzyć rysunki CAD, cyfrowe modele 3D lub BIM na podstawie chmury – import danych.

Nie istnieje tylko jeden format pliku dla chmur punktów. Na ogół każdy skaner laserowy pracuje z własnym formatem pliku. Różne programy do przetwarzania danych również często używają swoich własnych formatów. W rezultacie nie ma prawie żadnego oprogramowania, które mogłoby importować wszystkie natywne formaty plików z różnych skanerów laserowych i programów do przetwarzania. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze oprogramowanie Origins (Pro) może odczytywać i importować ponad 25 różnych formatów chmur punktów i eksportować ponad 20 różnych formatów (formaty chmur punktów i inne). Jednak pomimo tego, że zapewniamy jedną z największych różnorodności na rynku, nadal nie reprezentuje ona wszystkich rodzimych formatów danych. Jaki jest więc najlepszy sposób na radzenie sobie z różnymi formatami plików?

Otwarte formaty wymiany takie jak .las, .laz, .e57 lub .xyz oferują rozwiązanie tego problemu. Te formaty plików zostały opracowane przez niezależne podmioty w celu rozwiązania problemu przesyłania danych. Zwłaszcza format .e57 stał się praktycznie standardem branżowym. Niemal wszystkie programy rejestracyjne producentów skanerów laserowych mogą eksportować dane w tym formacie, a oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów może również odczytywać ten format. Dlatego w większości przypadków jeśli geodeta wykonuje inwentaryzację stanu istniejącego za pomocą skanera laserowego, prawdopodobieństwo, że przekaże chmurę punktów w formacie .e57 jest bardzo duże.

Wadą tego formatu jest to, że format .e57, w przeciwieństwie do formatów natywnych, jest gorzej skompresowany. Dlatego też wymaga większej pojemności pamięci w porównaniu z innymi natywnymi formatami. Jednakże, duże ilości danych nie stanowią problemu dla oprogramowania do obsługi chmur punktów. W końcu zostały one stworzone specjalnie do przetwarzania i oceny chmur punktów. Mogą być używane do przeprowadzania pomiarów i innych ocen. Dzięki Origins (Pro) można na przykład tworzyć automatyczne plany pięter, które mogą być wektoryzowane i wiele więcej.

Jeśli jednak chcesz stworzyć model 3D na podstawie chmury punktów, musisz skorzystać z oprogramowania BIM lub CAD. W zamyśle, nie zostały one pierwotnie opracowane do obsługi danych z chmur punktów. W związku z tym, wiele z tych programów nadal ma poważne problemy z przetwarzaniem danych. Niektóre programy, takie jak Autodesk Revit, AutoCAD lub Allplan, nie mogą odczytać formatu .e57 lub innych popularnych formatów chmur punktów. Aby móc korzystać z tych programów, dane muszą być ponownie przekonwertowane do formatów Autodesk Recap (.rcp lub .rcs). Inne programy CAD nie potrafią w ogóle odczytać danych z chmury punktów lub mogą zaimportować tylko niewielką ilość danych na raz, co oznacza, że chmura punktów musi zostać ponownie „podzielona” i zaimportowana w częściach. To wszystko są bardzo żmudne i czasochłonne zadania. Wyjątkiem tutaj jest oprogramowanie BIM takie jak Archicad firmy GRAPHISOFT, czy też BricsCAD od Hexagon/Bricsys. Już od 19 wersji, Archicad jest w stanie importować chmury punktów w formatach .e57 i .xyz, natomiast BricsCAD od wersji v21.

Aby uniknąć tego wysiłku, dane są często najpierw wstępnie przetwarzane w oprogramowaniu do obróbki chmur punktów, a następnie dalej przetwarzane w oprogramowaniu CAD. Dla przykładu, Origins (Pro) może być używany do tworzenia rzutów kondygnacji i linii wektorowych, które mogą być następnie przeniesione do oprogramowania CAD lub BIM w prawidłowej pozycji i ze wszystkimi ważnymi informacjami 3D w formacie .dfx lub .dwg. Formaty te mogą być przetwarzane przez prawie każde oprogramowanie CAD i wymagają znacznie mniej miejsca do przechowywania niż cała chmura punktów. Oczywiście, obecnie istnieją również wtyczki do najbardziej popularnych programów CAD i BIM, które mogą przesyłać informacje 3D z oprogramowania chmury punktów bezpośrednio do oprogramowania CAD lub BIM

Podsumowując, można zauważyć, że pozyskiwanie i przetwarzanie chmur punktów, aż do stworzenia modelu 3D, nadal wymaga ogromnej wiedzy i know-how. Szczególnie ilość danych i ich wymiana pomiędzy różnymi systemami wciąż stanowi wyzwanie. Na szczęście w ostatnich latach zrobiono już wiele, aby uprościć ten proces, znany również jako Skan-do-BIM (scan-to-BIM lub Scan2BIM). Zespół programistów PointCab codziennie pracuje również nad możliwością importu większej ilości formatów danych do naszego oprogramowania oraz nad uproszczeniem obsługi, tak aby nawet początkujący użytkownicy mogli pracować z chmurami punktów.

Masz więcej pytań na temat chmur punktów lub chciałbyś przetestować nasze oprogramowanie osobiście? Zapraszamy do wysłania do nas e-maila na adres: pointcab@bimfaktoria.pl. Chętnie doradzimy Ci podczas osobistego spotkania bez zobowiązań.

Przeczytaj także

PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10

PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10

Program PointCab to świetne narzędzie do przetwarzania chmur punktów. Sprawdź, co nowego przygotował producent tego oprogramowania w kolejnej, 10 rewizji.

Czytaj więcej
PointCab ORIGINS 4.1 – sprawdź najnowsze funkcje

PointCab ORIGINS 4.1 – sprawdź najnowsze funkcje

Odkryj zupełnie nowe funkcje w najnowszym wydaniu oprogramowania do chmur punktów PointCab Origins 4.1!

Czytaj więcej
Zapraszamy na konferencję Archintensive 2023

Zapraszamy na konferencję Archintensive 2023

Już 28 kwietnia odbędzie się dwudziestoczterogodzinna konferencja Archintensive dla użytkowników Archicada oraz dla specjalistów BIM.

Czytaj więcej
PointCab

Rozpocznij swoją przygodę z PointCab Origins

Jeżeli chcesz zakupić oprogramowanie PointCab, masz pytania biznesowe lub techniczne, skontaktuj się z nami.
Firma BIMfaktoria jest jedynym w Polsce oficjalnym przedstawicielem firmy PointCab GmbH.