W ciągu ostatnich kilku lat technologia skanowania laserowego stała się de facto standardem w branży geodezyjnej oraz budowlanej – i nie bez powodu. Skaning laserowy może w krótkim czasie wykonać bardzo dokładne badania 3D istniejących budynków, a po przechwyceniu danych, wszystkie niezbędne informacje są dostępne w formie cyfrowej jako chmura punktów, zapewniając kompletny obraz naszego obiektu w postaci cyfrowego bliźniaka – digital twin.
Projektanci CAD, coraz częściej otrzymują dane z chmury punktów, z których muszą stworzyć model 3D. Właściwie jest to powód do radości, bo przecież chmura punktów daje wszystkie informacje 3D, których potrzebuje użytkownik. Niestety, często okazuje się, że praca z danymi z chmur punktów może być trudna począwszy od rozmiaru pliku, aż po ich format.
Wiele programów CAD, z powodu wielkości plików, działa bardzo powoli lub po prostu nie jest w stanie zaimportować chmur punktów w całości. Ponadto nie wszystkie formaty chmur punktów mogą być zaimportowane do danego oprogramowania np. Autodesk AutoCAD, GStarCAD, ZWCAD, Rhino i inne.
Aby korzystać z chmur punktów, użytkownicy muszą najpierw przekonwertować dane na wymagany format, a w przypadku użytkowników CAD posiadających inne oprogramowanie niż Autodesk, są zmuszeni do korzystania z innego oprogramowania do przekonwertowania danych. Wspomniany import może trwać godzinami, w zależności od wielkości projektu, a po wykonaniu tego etapu użytkownicy w kolejnym kroku stają przed wyzwaniem znalezienia reprezentacji chmury punktów 3D oraz wyświetlania chmury punktów 3D w celu uzyskania dostępu do właściwych informacji. Krawędzie i zakończenia chmur punktów są trudne do rozpoznania, a taki stan rzeczy prowadzi do tego, że modelowanie danych z chmur punktów często staje się wręcz wyczynem siłowym.
W związku z napotkanymi problemami coraz więcej projektantów CAD ucieka się do sprytnych “workarounds”. Celem takiego oprogramowania jest otrzymanie danych z chmury punktów dla systemu CAD w taki sposób, aby projektant mógł szybko i łatwo rozpocząć modelowanie. Jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie PointCab Origins. Oprogramowanie jest w stanie otwierać i przetwarzać ponad 20 różnych formaty plików chmur punktów. Dzięki precyzyjnym algorytmom i optymalnemu wykorzystaniu mocy obliczeniowej, bardzo duże ilości danych mogą być przetwarzane nawet na „laptopach codziennego użytku” z przeciętną mocą obliczeniową.
Odpowiednie wykorzystanie podzespołów zdecydowanie przyspiesza czas importu. Po zaimportowaniu danych, PointCab Origins automatycznie tworzy widok z przodu, z boku i z góry z chmury punktów. Te tak zwane ortofotomapy zachowują się jak obrazy rentgenowskie chmury punktów i ułatwiają nawigację oraz orientację. Krawędzie i zakończenia chmur punktów są wyraźnie widoczne oraz informacje 3D wymagane do modelowania są dostępne w bardzo łatwy sposób.
Ortofotomapy mogą być wykorzystane do tworzenia przekrojów i rzutów kondygnacji i do szybkiej ich wektoryzacji. Korzystając z takich narzędzi jak punkt 3D, linia i inne z modułu wektoryzacji, wyniki można następnie eksportować do formatu CAD takiego jak DWG lub DXF. Korzyść jest oczywista: system CAD otrzymuje natywny format danych, dla którego został zaprojektowany i który nie jest obciążony ogromnymi, niepotrzebnymi ilościami danych.
W celu ulepszenia swojego oprogramowania PointCab poszedł jednak jeszcze dalej. Dla systemów CAD i BIM takich jak Revit, AutoCAD, BricsCAD i ZWCAD oferuje specjalne wtyczki. W ten sposób informacje z chmury punktów mogą być przekazywane z PointCab Origins bezpośrednio do obiektów z system CAD. Oznacza to, że objętościowo duże dane chmur punktów nie muszą być przygotowane i eksportowane poza Pointcab. Zamiast tego, oba środowiska są połączone ze sobą poprzez wtyczkę 4CAD.
W PointCab Origins funkcja Punktów 3D może zostać wykorzystana do wyeksportowania pojedynczych lub wielu punktów 3D do programu CAD. Są one natychmiast przenoszone do naszego środowiska CAD, na przykład jako linie, tzw. customowe bloki (AutoCAD, BricsCAD, ZWCAD) lub bezpośrednio do rodzin obiektów bibliotecznych takich jak okna lub drzwi (Revit). Oczywiście, można również wykorzystać stworzone w Origins rzuty pięter oraz przenosić wygenerowane linie wektorowe bezpośrednio do systemu CAD. W przypadku Revita, możliwe jest za pomocą metody “point-and-click” automatyczne generowanie elementów takich jak ściana, okno, strop i nie tylko.
Wszystkie wtyczki oferują wiele narzędzi, które usprawniają proces kreślenia i modelowania. Dla przykładu: wtyczka 4AutoCAD, 4Brics i 4ZWCAD pozwala zautomatyzować pracę z chmurami punktów za pomocą kilku kliknięć. Wtyczki te nie tylko pozwalają na wstawianie odpowiednich linii wektorowych, profili czy też punktów 3D. Możliwe jest też odpowiednie dopasowanie układu współrzędnych zebranego podczas skanowania laserowego za pomocą zaledwie kilku kliknięć. To jest szczególnie pomocne, gdy współpracujemy z osobami, które pracują na innych systemach CAD/BIM, na tej samej inwestycji, bądź po prostu otrzymaliśmy wymóg wskazania odpowiedniego układu współrzędnych np. PL-2000.
PointCab Origins to nie tylko autorskie wtyczki i zaawansowane funkcje obliczeniowe czy też formaty pozwalające odczytać efekty skanowania m.in. takie jak .png/.dwg/.dxf/.pdf/.xyz/.e57. Obie wersje, Origins oraz Origins Pro posiadają wbudowaną funkcję WebExport. Pozwala ona na wyeksportowanie odpowiednio wygenerowanych ortofotomap i związanych z nimi pozycji skaningowych. taki eksport automatycznie generuje dla nas odpowiednią przeglądarkę w .HTML, którą możemy zachować na swojej stronie internetowej, serwerze danych FTP, czy po prostu zapisać na przenośnym medium takim jak pendrive.
Dodatkowo, dla wszystkich użytkowników, opracowano specjalną darmową przeglądarkę – PointCab Share i nie wymaga ona instalacji. Jeżeli klient końcowy nie potrzebuje specjalnych funkcji, a jednocześnie chcemy zachować logiczną strukturę projektu, możliwe jest spakowanie projektu i przesłanie go wraz z darmową przeglądarką. Dzięki temu odbiorca nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy w zakresie oprogramowania CAD/BIM aby obejrzeć projekt. Taki pomost pomiędzy wykonawcą a inwestorem, z pewnością może być sporym ułatwieniem w komunikacji i przekazywaniu danych.
PointCab ORIGINS 4.2 – sprawdź najnowsze funkcje
Odkryj zupełnie nowe funkcje w najnowszym wydaniu oprogramowania do chmur punktów PointCab Origins 4.1!
Czym są chmury punktów?
W tym tekście odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące chmur punktów, czym są i jak się je tworzy, do czego wykorzystuje się chmury punktów oraz jak można z nimi pracować.
PointCab i najnowsze rozwiązania rewizji 10
Program PointCab to świetne narzędzie do przetwarzania chmur punktów. Sprawdź, co nowego przygotował producent tego oprogramowania w kolejnej, 10 rewizji.